מילון מונחים ברפואת שיניים

עששת

מוכרת יותר לכולנו כחורים בשיניים. מה הם חורים בשיניים? חורים בשיניים נגרמים בעקבות פעילות חיידקים, הנצמדים לשיניים, צורכים סוכרים מהמזון שאנו אוכלים וגורמים לחורים בשיניים. כיצד מטפלים בחורים בשיניים? הטיפול בחורים בשיניים הוא על-ידי הסרת החלק ההרוס והשלמה באמצעות חומרי שחזור , סתימה. במקרים בהם החורים בשיניים לא מטופלים בזמן המצב עלול להתדרדר ואז יש צורך בטיפול שורש או במקרים קיצוניים אף יהיה צורך בעקירה.

מברשת שיניים

זהו האביזר העיקרי לשמירה על הגיינה ובריאות הפה. יש לבחור מברשת שיניים בעלת ראש קטן וסיבים רכים, לפיכך רצוי לבחור מברשת שיניים SOFT/ EXTRA SOFT. מברשת שיניים בעלת סיבים בדרגת קשיות MEDIUM ומעלה עלולה לגרום נזק לחניכיים ולשיניים. הראש של מברשת השיניים צריך להיות קטן ולכסות שן אחת או שתיים בכל פעם לצחצוח יעיל. כיצד מצחצחים שיניים באמצעות מברשת שיניים? יש להחזיק את מברשת השיניים כך שהסיבים יהיו בזווית של 45 מעלות לכיוון השיניים. חשוב להבריש באמצעות מברשת השיניים את האזור המחבר בין השן לחניכיים ובכל פעם להתמקד בשן אחת. יש לצחצח פעמיים ביום. במשך 2 דקות לפחות בכל פעם את מברשת השיניים יש להחליף אחת ל-3 חודשים או כאשר מבחינים שסיבי מברשת השיניים בלויים או פונים לכיוונים שונים דבר המצביע על הפעלת כוח רב מידי על השיניים.

רפואת שיניים אסתטית

רפואת שיניים אסתטית היא תחום חדש יחסית ברפואת שיניים שהולך וצובר תאוצה יותר ויותר. אם בעבר רפואת שיניים קלאסית עסקה בבריאות הפה והשיניים והחזרת התפקוד, אלו העוסקים ברפואת שיניים אסתטית מספקים פתרונות אסתטיים ופונקציונאליים, כמובן , תוך שמירת ערך הבריאות במקום הראשון. לדוגמא, מרפאה, החורטת על דגלה רפואת שיניים אסתטית, תספק פתרונות לעששת על ידי שימוש בחומרים מרוכבים או חרסינה בצבע השן לצורך ביצוע סתימות, זאת בניגוד למרפאות אחרות המשתמשות עדיין בגישת רפואת השיניים הקלאסית והפונקציונאלית בלבד – ומשתמשות בחומר הנקרא אמלגם לביצוע סתימות. פתרונות נוספים מתחום רפואת השיניים האסתטית הם ציפויי חרסינה, כתרי כל חרסינה ללא מתכת בכלל , הלבנת שיניים ויישור שיניים אסתטי לדוגמא פנימי. “תכנון החיוך” – SMILE DESIGN – הוא מרכיב חשוב ברפאות שיניים אסתטית ומתייחס לצורה בה תראינה השיניים בחיוך מבחינת מנח צורה וצבע.

שיניים

בסך הכל יש בפה עד 32 שיניים. השיניים מחולקות ל-4 קבוצות: שיניים חותכות, ניבים,מלתעות ושיניים טוחנות. מקובל למספר את השיניים כך שיהיה לצוות הרפואי קל יותר לתקשר. קיימות מספר שיטות למיספור השיניים ובארץ השיטה המקובלת היא כזו שלכל שן ניתן מספר בן 2 ספרות. הספרה הראשונה מייצגת את הרביע בו נמצאת השן: רביע 1 נמצא בלסת העליונה מצד ימין. רביע 2 נמצא בלסת עליונה בצד שמאל, רביע 3 נמצא בלסת התחתונה מצד שמאל והרביע ה-4 נמצא בלסת התחתונה מצד ימין. הספרה השנייה מייצגת את מספרה הסידורי של השן כך שהשן הראשונה היא תמיד השן החותכת המרכזית ולכן תקבל את הספרה 1 והשן האחרונה היא השן הטוחנת השלישית, שן הבינה, והיא תקבל את הספרה 8.

לדוגמא, שן 41 – היא השן החותכת המרכזית ברביע ה-4 כלומר בלסת התחתונה מימין. , שן 23 – היא השן השלישית, ניב בלסת העליונה מצד שמאל. שן 34 – היא השן ה-4 ברביע ה-3 כלומר המלתעה השנייה בלסת התחתונה מצד שמאל. שן 18 – היא השן ה-8 בלסת העליונה מימין כלומר הטוחנת השלישית –שן הבינה

בפה של ילד יש 20 שיניים. 5 שיניים בכל רביע. לפי השיטה הנ”ל הספרה הראשונה תייצג את הרביע ( 5- רביע ראשון מצד ימין למעלה, 6- רביע שמאלי בלסת עליונה, 7 – רביע השמאלי בלסת תחתונה. 8 – רביע ימני בלסת תחתונה). הספרה השנייה – מייצגת את מספרה הסידורי של השן בקשת כאשר החותכת המרכזית החלבית תקבל את הספרה 1 והטוחנת השנייה החלבית תקבל את הספרה 5. לפיכך, שן 63 – תהיה הניב החלבי העליון מצד שמאל ושן 85 – תהיה הטוחנת השנייה בצד ימין בלסת התחתונה.

שיניים לבנות

שיניים לבנות הן משאת נפשם של רבים מאיתנו. צבע השיניים מושפע מגנטיקה, גיל, הרגלי היגיינה ותזונה, עישון ושימוש בתרופות בזמן התפתחות השיניים. רוצים שיניים לבנות? אנחנו לא יכולים להשפיע על גנטיקה או שינויי הגיל , אבל בהחלט ניתן להשפיע על ההרגלים האחרים: הפסיקו לעשן, הפסיקו את צריכת הקפה, שימרו על היגיינת השיניים באמצעות צחצוח שיניים יום יומי ואפילו פעמיים ביום בבוקר ובערב. כמו כן, כדי לשמור על מראה שיניים לבנות יש להקפיד לבקר אצל רופא השיניים ושיננית לפחות פעם בחצי שנה. מעבר לאלה, רפואת השיניים יכולה לספק בידכם כלים להשגת מראה השיניים לבנות באמצעות חומרים להלבנת שיניים. הלבנת השיניים תבוצע באופן עצמאי או במרפאה. במצב בו הלבנה אינה עוזרת ובכל זאת חשקה נפשכם בשיניים לבנות ניתן לצפות את השן בציפוי חרסינה או להתקין כתר “כל חרסינה”. בצורה זו ניתן אף לתקן מנח וצבע.

טיפולי שיניים עם מיקרוסקופ

טיפולי שיניים הולכים ומשתכללים עם השנים ובנוסף הדרישה לאיכות עולה. בטיפולי שורש קלאסיים, לדוגמא, מנקים ומרחיבים את תעלות השורש מבלי לראותן לכל אורכן, שהרי הן קטנות ומפותלות, רק פתחי התעלות נראים בעין בלתי מזויינת. בעידן טיפולי שיניים עם מיקרוסקופ , טיפולי השורש נראים אחרת, תרתי משמע. המיקרוסקופ מאפשר לנו הגדלה של עד פי 60 וכך ניתן לראות ובוודאי לנקות את כל התעלה, לעקוף או להוציא מכשור שבור בתוך התעלה מטיפול קודם ובכך להבטיח הצלחה גדולה יותר של הטיפול. איכות טיפולי השיניים עם מיקרוסקופ עולים על טיפולי השיניים הקונבנציונאליים. טיפולי שיניים עם מיקרוסקופ פותחים קשת רחבה של אפשרויות לרופא השיניים לא רק בתחום טיפולי השורש. ניתן להיעזר במיקרוסקופ גם בתחום האסתטיקה כמו שחזורי כותרת ובכל פעם בה הגדלת התמונה מראה לנו פרטים שלפני כן היו נסתרים מן העין.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​