סתימה לבנה: יתרונות, מחירים והמלצות

מה זה/מה היא סתימה לבנה? הכירו את הקומפוזיט הלבן

סתימה לבנה היא סתימת שיניים הנקראת סתימת שרף מרוכבת. מדובר בסתימה בצבע שן, העשויה מתערובת של חומר מילוי זכוכית מעודנת או קוורץ ומקשר שרף כדי להוסיף לחומר עמידות, חוזקה ויכולת ליטוש. את המילוי מניחים בשן, מעצבים אותו ומקשים אותו באור כחול מיוחד. סתימות מרוכבות משמשות לתיקון שיניים שנפגעו עקב עששת, ריקבון, שברים או בלאי והוא מהוות חלופה לסתימות הכסף המסורתיות. סתימה לבנה בשן קדמית נעשית לפעמים מסיבה קוסמטית, לשיפור מראה השן.

>> השתלת שיניים ביום אחד

יתרונות VS חסרונות סתימה לבנה 

היתרונות של סתימה לבנה חסרונות של סתימה לבנה
מותאמת לצבע השן הטבעית, מה שהופך אותה כמעט בלתי נראית כשמשתמשים בה בשיניים הקדמיות. לא עמידה כמו סתימות כסף, וייתכן שיהיה צורך להחליף אותה בתדירות גבוהה יותר.
מתחברת היטב למבנה השן, מה שיכול לעזור לחזק את השן ולהפחית את הסבירות לעששת נוספת. פחות חזקה מסתימות כסף ולא תמיד מתאימה לחורים גדולים או לשיניים שאמורות לנשוך וללעוס הרבה.
יכולה לשמש לתיקון חורים קטנים עד בינוניים, שבבים וסדקים בשיניים. יקרה יותר מסתימות כסף.
ניתן לטפל בחור בשן בביקור בודד. מתייבשת מהר, ואפשר לאכול זמן קצר אחרי הטיפול. פחות עמידה בתנאים מסוימים כגון טמפרטורה גבוהה, לחץ נשיכה כבד או הרגלים לא-פונקציונליים כמו חריקת שיניים (ברוקסיזם).
לעיתים סתימה לבנה בשן היא אופטימלית יותר מאשר כתר, שכן צריך להסיר פחות ממבנה השיניים על מנת למקם את הסתימה. עלולה לשנות צבע לאורך זמן, במיוחד אם המטופל מעשן או צורך מאכלים ומשקאות מסוימים שעלולים להכתים את החומר המרוכב.

אילו טיפולים ניתן לבצע בעזרת קופמוזיט לבן?

ניתן להשתמש בסתימה לבנה לביצוע מגוון טיפולי שיניים:

  • מילוי חורים: מילוי חורים שנגרמו עקב עששת. הקומפוזיט מונח בתוך החלל, ומעוצב כך שיתאים לקווי המתאר הטבעיים של השן.
  • תיקון שן סדוקה: תיקון שבבים קטנים ושברים בשיניים. הקומפוזיט משמש כחומר איטום המונח בתוך השבב או השבר, וניתן לעצב אותו לפי שאר חלקי השן.
  • תיקון שיניים קוסמטי: ניתן להשתמש בסתימות לבנות כדי לשפר את המראה של שיניים דהויות, מוכתמות, או שיש ביניהן רווחים. 
  • עיצוב מחדש של שיניים “בלויות”: ניתן להשתמש בקומפוזיט כדי לבנות ולעצב מחדש שיניים “בלויות” לשיפור המראה והתפקוד של השיניים.

>> הלבנת שיניים

תהליך שחזור השן שלב אחרי שלב 

תהליך שחזור שיניים באמצעות סתימות לבנות כולל בדרך כלל את השלבים הבאים:

  • בדיקה ראשונית: בדיקת השן וביצוע צילומי רנטגן כדי לקבוע את מידת העששת או הנזק. אם הריקבון או הנזק נרחבים, רופא השיניים עשוי להמליץ ​​על סוג אחר של שיקום, כגון כתר.
  • הכנת השן: הסרת הריקבון או החלק הפגום של השן באמצעות מקדחה או מכשיר שחיקה. השן מנוקה והמשטח מחוספס כדי לאפשר לסתימה להיקשר לשן.
  • מיקום הסתימה: חומר הסתימה מונח לתוך השן המוכנה במרווחים קטנים, ומעוצב כך שיתאים לקווי המתאר הטבעיים של השן. הרופא יקשה את המילוי באמצעות אור כחול.
  • גימור והברקה: לאחר שהמילוי מתקשה מלטשים ומיישרים את המילוי על מנת להבטיח משטח חלק ונשיכה נכונה.
  • פגישת מעקב: פגישת מעקב לשם בדיקת איכות הטיפול.
  • הוראות הביתה: המטופל מקבל הדרכה על הרגלי היגיינת פה טובים, והמלצה להימנע ממזון דביק, לעיסת קרח, כסיסת ציפורניים או שימוש בשן לנשיכה או הפעלת לחץ במהלך 24-48 השעות הראשונות לאחר הטיפול, כדי למנוע נזק למילוי.

>> ציפוי חרסינה

מחיר סתימה לבנה

ישנם מספר גורמים שקובעים בסופו של חשבון את מחיר הסתימה. לדוגמה: מיקום וסוג השן, עומק הסתימה, מספר המשטחים.

המחירים משתנים מרופא לרופא, אך חשוב לזכור שלא תמיד המחיר הנמוך הוא ערובה לטיפול איכותי. 

>> גשר מרילנד

סתימה לבנה VS אמלגם (טבלת השוואה)

סתימה לבנה סתימת אמלגם
עשויה מתערובת של מילוי זכוכית או קוורץ ומקושרת על ידי שרף לחוזק.. עשויה מתערובת של כספית ותערובת של מתכות שונות, בעיקר כסף.
בצבע של שן, וניתן להתאים אותה לצבע השן הטבעית בצבע כסף בולט
מתחברת היטב למבנה השן,  יש לה חיבור חזק למבנה השן, אך היא עלולה להתרחב או להתכווץ עם שינויי טמפרטורה.
משמשת לתיקון חורים קטנים עד בינוניים, שברים וסדקים בשיניים. משמשת לתיקון חורים גדולים ושיניים שיש עליהן עומס של לעיסה ונשיכה.
יקרה יותר מסתימות אמלגם פחות יקרה מסתימה ומילוי לבנים
עלולה לשנות צבע לאורך זמן, במיוחד אם המטופל מעשן או צורך מאכלים ומשקאות מסוימים. לא משנה צבע לאורך זמן.
עשוי להשחק יותר מהר בגלל עומס לעיסה, נשיכה או חריקת שיניים. מחזיקה מעמד זמן רב יותר מאשר סתימות לבנות בתנאים של טמפרטורה גבוהה, לחץ נשיכה, לעיסה או חריקת שיניים.

לכמה הזמן הסתימה יכולה להחזיק?

סתימה לבנה יכולה להחזיק מספר שנים בממוצע, כאשר חלק מהסתימות מחזיקות עד 10 שנים ומעלה, אך אורך החיים של הסתימה תלוי בגורמים שונים כמו גודל, מיקום השן, נשיכה, והיגיינת הפה. היגיינת פה נכונה ובדיקות שיניים קבועות יכולות לעזור להאריך את חיי הסתימה, אך ייתכן שיהיה צורך להחליף אותה אם היא מתרופפת, פגומה או שרואים ריקבון חוזר סביב המילוי.

>> השתלות שיניים אול און פור All On 4

האם הטיפול בטוח ולא מסוכן?

סתימות לבנות נחשבות בטוחות ולא מסוכנות כשטיפול נעשה על ידי רופא שיניים מיומן ומנוסה. חשוב לציין שכמו כל הליך רפואי או דנטלי, ישנם כמה סיכונים וסיבוכים אפשריים, אך הם בדרך כלל נדירים. חלק מהמטופלים עלולים לחוות רגישות זמנית כלשהי לחום או לקור לאחר הטיפול, אך זו בדרך כלל נרגעת תוך מספר ימים. במקרים מסויימים הרגישות חזקה ואז יש צורך בטיפול שורש, ובהמשך בכתר.

איגוד רופאי השיניים האמריקאי (ADA) קובע כי סתימות לבנות הן אופציה בטוחה ויעילה לשיקום שיניים, והן נמצאות בשימוש נרחב כבר שנים רבות.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​