תהליך השתלת שיניים: לפני, אחרי ובטיפול עצמו .

השתלים הדנטליים נחשבים כתחליף יעיל במצבים של איבוד שיניים. מדובר בעוגנים מלאכותיים המקובעים בעצם הלסת, אשר מאפשרים לאכול וללעוס מזונות קשים בדומה לשיניים טבעיות.

כיצד מבוצע תהליך השתלת שיניים? 

השתלים הדנטליים מוברגים אל תוך עצם הלסת, כאשר אלו מחליפים את השורשים של השיניים החסרות. אל השתל מחובר מבנה, אשר מהווה את הגרעין אליו מחברים כתר, אשר מחליף את השן הטבעית בדרך כלל הכתר העשוי חרסינה.

התהליך עצמו אינו קצר, וברוב המקרים יעברו חודשים מספר עד שהשתל ייקלט ויהי ניתן לשיקום סופי. 

ישנן שיטות שונות לביצוע השתלים הדנטליים כאשר לכל שיטה יש את יתרונות וחסרונות. המקרים הרופא יבחר בשיטה המתאימה ביותר, בהתחשב במצב הפה והלסת של המטופל ובהתחשב ברצונו של המטופל.

נכיר את השיטות השונות.

>> הלבנת שיניים

השתלת שיניים סטנדרטית השיטה הסטנדרטית והמקובל בעולם היא של השתלת השן בהליך כירורגי כאשר מחדירים את השתל אל תוך עצם הלסת וסוגרים עם רקמת החניכיים. לאחר קליטת השתל, מבצעים חשיפה ומחברים כיפת ריפוי אשר מייצבת את החניכיים. לאחר כשבועיים ניתן להתקדם לשיקום ושחזור השן
השתלת שיניים ביום אחד בהשתלת שיניים ביום אחד, מבוצעת עקירה של השן הרקובה ובה בעת מחדירים את השתל החדש ומרכיבים עליו מבנה וכתר זמני. לא תמיד זה אפשרי ולא לכל מטופל זה מתאים. תלוי בכמות העצם הקיימת ובנתונים האחרים.
השתלת שיניים אול און פור שיטה חדשה יחסית בה מתקינים ארבעה שתלים דנטליים בכל לסת, כאשר עליהם מרכיבים כ 10 שיניים. זוהי שיטה שפותחה בחו”ל לאוכלוסיה אשר אינה מתאימה לשיקום מלא (מסיבות שונות), ואינה אופטימלית.

 

אילו בדיקות ואבחונים צריך לעשות לפני השתלת שיניים?

לפני שבכלל מתחילים, יש לעבור בדיקה אבחנתית אצל רופא שיניים.

הבדיקה כוללת –

  1. בדיקה קלינית
  2. בדיקה רנטגנית
  3. צילום CT במקרה הצורך

הבדיקות כוללת הערכת מימדי העצם, איכותה, מיקום סטרוקאורות אנטומיות כגון הסינוס המקסילרי (בלסת העליונה) או העצב המנדיבולרי (בלסת התחתונה). רק לאחר שמוודאים כי אכן מדובר במקום בו אפשר לבצע את ההשלה ניתן להתקדם גם הלאה.

ציפוי חרסינה

בסרטון ג’רי כהן מסביר בתוכנית טלויזיה על שיטת השתלת שיניים ביום אחד:

כיצד רופא השיניים מחליט על שיטת ההשתלה? 

כאמור ישנן שיטות שונות לביצוע השתלות שיניים ולא לכולם מתאימה כל שיטה.

חשוב להבין כי השתלת שיניים הינו תהליך ארוך. גם אלו המבטיחים השתלת שיניים ביום אחד, לא באמת יוציאו אתכם עם שיניים מושלמות, שכן מדובר בהשתלת השתלים הדנטליים אל תוך העצם והרכבת שיקום זמני למספר חודשים. 

השתלת שיניים הוא תהליך כירורגי לכל דבר הנעשה תחת הרדמה מקומית. לאחר שחומרי ההרדמה פגים, יתעוררו כאבים. חשוב ליטול משככי כאבים על פי המלצת הרופא המטפל על מנת למנוע סבל מיותר. ביום הניתוח וגם למחרת חשוב להקפיד על חיטוי אזור הניתוח. לאחר כיומיים שלושה מהניתוח הכאבים ישככו. 

חשוב לחזור לביקורת אל הרופא המטפל לאחר כשבוע מיום הניתוח. אז גם יוצאו התפרים. חשוב להגיע לביקורת תקופתית כדי לוודא את ההחלמה באזור כדי שאפשר יהיה להתקדם לקראת השיקום

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​