שיקום פה קבוע: 3 דרכים עיקריות

שיקום קבוע הוא השלמה של שן פגועה או מרווח מחוסר שיניים שאינה ניתנת להוצאה מן הפה ע”י המתרפא. שיקום הפה באמצעות כתרים, גשרים ושיקום על גבי שתלים הן הדרכים העיקריות בהן מתבצע השיקום הקבוע

  1. שיחזור באמצעות כתר – בודד
  2. שחזור באמצעות גשר – כמה כתרים מחוברים יחד
  3. שחזור באמצעות שתל – והרכבת כתר/כתרים מעליו

1. שיחזור באמצעות כתר בודד

כאשר שן בעלת סתימה גדולה מאד או לאחר טיפול שורש ניתן לשקמה באופן טוב יותר בעזרת כתר אשר מעניק חוזק ואסתטיקה .הכתרים בדרך כלל עשויים משלד מתכתי ועליו חרסינה. הכתר אשר נבנה נכון וטוב יכול לעמוד זמן רב והינו אסתטי וחזק. את השלד המתכתי ניתן ליצר ממתכות שונות- אצילה/חצי אצילה/לא אצילה. בשנים האחרונות המתכות הלא אצילות שופרו מאד והיתרונות של המתכות האצילות הצטמצם וכיום למעט מקרים מיוחדים (אלרגיה) אין הצדקה אמתית לשימוש בהן. רב הכתרים הנעשים כיום הינם מסוג כתר חרסינה מאוחה למתכת. ב12 השנים האחרונות החלו מיוצרים כתרי חרסינה עם כיפת מתכת בצבע לבן. היתרון הבולט הוא היכולת להגיע לאסתטיקה מדהימה הנשמרת לאורך שנים. בעבר היו מיועדים בעיקר לשיניים קדמיות. משנת 2006 חל שיפור בחוזק הכתרים הללו ובהחלט ניתן להשתמש בהם לשיניים אחוריות.

שחזור באמצעות כתר זירקוניום

שיקום פה עם כתרי זירקוניום + ציפוי חרסינה + סתימות לבנות

כתר ללא מתכת מסוג procera

כתר קדמי ללא מתכת מסוג LAVA

כתרים קדמיים ללא מתכת מסוג LAVA

2. שחזור באמצעות גשר

נועד להשלים חוסר שיניים תוך כדי הסתמכות על השיניים הנותרות. ניתן להוסיף שתלים ולשלב שיניים עם שתלים לשיקום חוסר שיניים נרחב יותר.

שן המשמשת לתמיכה בגשר נקראת “שן מאחזת”. כעקרון שיניים מאחזות הינן מחצית מאורך הגשר, כלומר אם גשר על 6 שיניים, יש צורך בלפחות 3 שיניים מאחזות.

גשר זמני – נעשה מאקריל במעבדה או במרפאה ותפקידו להחליף שיניים חסרות לתקופה מוגבלת. בד”כ כמה שבועות.

גשר זמני מחוזק – הינו גשר מאקריל המחוזק במתכת. מיועד לתקופות יותר ארוכות של כמה חודשים עד שנה. נועד בעיקר כאשר יש צורך בתקופת החלמה ארוכה של בניית עצם או לבחון שיניים עם בעיות חניכיים או הרמת מנשך.

גשר קבוע – עשוי משלד מתכתי מצופה חרסינה. באזורים אסתטיים ניתן להשתמש בגשר מזרקוניה או דומה לשיפור המראה הטבעי.

גשר חרסינה מסוג LAVA

3. שיחזור באמצעות שתל

קרא את כל ההסברים אודות שתלים לשיניים והשתלות דנטליות

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​