שיקום פה נייד (שיניים תותבות): סוגים + תמונות

שיקום פה נייד

שיקום הפה על ידי השלמה של קשת השיניים בעזרת תותבות אשר ניתן להוציאה ולהחזירה. התותבות נמצאות איתנו כבר מאות שנים ומהוות את הפתרון השכיח ביותר במצבים של חוסר יכולת כלכלית. בנוסף, השיקום הנייד מהווה את הפתרון היחיד, זמני ולעיתים סופי, לחולים סיסטמיים המתמודדים עם מחלות כרוניות כגון סוכרת, גידולים סרטניים וחוסר איזון הורמונלי.

1. תותבת שלמה

הינה תותבת אשר משלימה את כל הלסת (בחוסר שיניים מוחלט) ומאפשרת חזרה של הפונקציות הבסיסיות כמו – דיבור, אכילה , תמיכת שפתיים ולחיים ועוד. התותבת יושבת על החניכיים בלבד בלסת התחתונה ולכן אחרי כמה שנים של שימוש נהפכת ללא יציבה . בלסת העליונה היא יושבת על החניכים והחיך ולכן מפריעה לדיבור ,מאד לא נוחה ופוגעת מאד בחוש הטעם.

כדי להתגבר על הבעיות האלו אנו ממליצים על שימוש של 2-4 שתלים בלסת תחתונה ובלסת עליונה -4 שתלים וקורה מחברת ביניהם. בכך אנו יוצרים עיגון עליו התותבת תוכל להשען – מקנה יציבות ,בטחון , אכילה ולעיסה הרבה יותר טובים ויעילים.

כמו כן תותבת עליונה המורכבת על 4 שתלים הינה ללא הפרעה לחיך ולכן הרבה יותר נוחה וזמן הסתגלות אליה הינו קצר בהרבה. דוגמאות נוספות בפרק שתלים לסת שלמה

תותבת עליונה שלמה המורכבת על 4 שתלים וקורה –נא לשים לב לחיך הפנוי!

  1. בר בלסת תחתונה
  2. בר בלסת עליונה
  3. תותבות יכולות להראות טוב מאד- חיוך של פרופסור למתמטיקה

2. תותבת חלקית

כאשר מספר שיניים חסרות ניתן להשלים את החסר עם תותבת חלקית- קבועה או זמנית. באופן זמני – לתקופה של כמה חודשים – עד שיוחלט לגבי השיקום הקבוע .תהיה עשויה בדרך כלל מאקריל או פולימר רך . תותבת חלקית קבועה כפתרון סופי עשויה בדרך כלל מאקריל ווים מתכתיים הנאחזים בשיניים הקימות .

ישנן אפשרויות רבות לשפר תותבת חלקית עם כתרים ווים מיוחדים (דוגמא 1) בשילוב שתלים (דוגמא 2) או עם ווים בצבע החניכיים (דוגמא 3) או מפולימר רך (דוגמא 4) . בהתאם למצב שיניו של המתרפא, רצונו והעלות הכספית.

יתרונותיו: מהיר לביצוע, יעיל ולא יקר.

חסרונותי: פחות אסתטי משיקום קבוע, פשרה בנוחות, כוח לעיסה פחות מזה של גשר או שתל.

דוגמא 1

תותבת חלקית עם כתרים וחיבורים מדויקים

תותבת חלקית עם מחברים מדויקים

דוגמא 2

תותבת חלקית להוצאה עם מחברים על שיניים ושתלים בצורת קורה ראשית עם מחברים רוכבים התותבת ללא חיך –
יתרון עצום בנוחות, הרגשה יותר טבעית.

דוגמה 3 תותבת חלקית עם ווים וורודים

נותנת פתרון מהיר ונוח ונתמכת על-ידי ווים וורודים המשפרים את המראה האסתטי

דוגמא 4 תותבת חלקית אסתטית אלסטית – ללא מתכת

ללא מתכת וללא ווים – התאמה מושלמת לחיך

תותבת נתמכת שתלים – 

שיניים תותבות שמזוהות עם ציבור הקשישים הן האופציה הוותיקה יותר לשיקום הפה. בשנים החרונות חלה התפתחות עצומה בתחום השתלים הדנטליים, כך שניתן להכין תותבת שלמה שתיתמך על גבי שתלים.

תותבת זו עדיין ניתנת להוצאה, אך היא יציבה יותר. צותבת שלמה הנתמכת על שתלים, נתמעת על 2-4 שתלים וקורה

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​