שתלים אורתודונטיים: תהליך הרכבה שלב אחרי שלב

כולנו חולמים על החיוך המושלם, זה שמציג לראווה שיניים לבנות וישרות כמו סרגל. היום, זה גם אפשרי. אורתודנטיה, ובשמה האחר: יישור שיניים, התפתחה רבות בשנים האחרונות. רבים תופסים את טיפול יישור השיניים כטיפול אסתטי בלבד, אולם אין זה נכון. מבנה לא-תקין של השיניים והלסת יכול להקשות על הטיפול היומיומי של ניקיון הפה ולהביא לבעיות בריאותיות שונות וביניהן עששת. אם כן, הטיפול האורתודנטי משלב בתוכו את הצד האסתטי ואת הצד הרפואי.
תהליך יישור השיניים פשוט משהיה אי פעם. בעבר יישור שיניים היה כרוך במיכשור מורכב ומסורבל, מראה לא אסתטי שהפריע לא מעט למטופל וצורך בשיתוף פעולה משמעותי של המטופל. רבים נמנעו מטיפול אורתודנטי בשל אי הנעימות הכרוכה במראה החיצוני, גם אם זמני. התפתחות האורתודנטיה הביאה לפתרון פשוט וקל: השתלים האורתודנטיים.

מטרת השתלים האורתודונטיים

בתהליך יישור השיניים יש צורך בהפעלת כוח עדין וקבוע על השיניים המיועדות להזזה כנגד השיניים האחרות אשר משמשות היחידה העיגונית. על יחידות העיגון להיות יציבות לחלוטין, שכן תפקידן לסייע בהזזת השיניים העקומות עד לתוצאה הסופית של יישור השן. לרוב תופעת הלוואי היא תזוזה של השיניים המעגנות תופעה הנקראת ‘איבוד עיגון’ בפה. בעיה זו ניתן לפתור באמצעות טכניקת השתלים האורתודנטיים.

תהליך הרכבת השתלים האורתודנטיים

הרכבת השתלים מבוצעת תחת הרדמה מקומית קלה, ללא צורך בניתוח והיא אינה כואבת. התהליך אינו דומה לתהליך השתלת שתלים לשיקום הפה ואורך מספר דקות בלבד. לאחר ההשתלה לרוב אין תחושת כאב, למעט אי-נוחות זמנית עד שהפה יתרגל לתוספת החדשה. כמו בהרדמה רגילה בטיפול שיניים, גם כאן ההרדמה עוברת תוך זמן קצר. מקום ההשתלה עשוי להיות רגיש למגע למשך יום-יומיים ולאחר מכן המטופל אינו מרגיש כלל תחושה שונה במקום ההשתלה.

ההבדל בין שתלים באורתודונטיה לבין שתלים רגילים

תפקידם של שתלים לשחזור שיניים הוא להחליף שן חסרה. השתל מלווה אותנו שנים רבות, הכוח המופעל עליו הינו גדול והוא אמור לתפקד לאורך שנים של לעיסה. שתלים אורתודנטים המיועדים ליישור שיניים נקראים מיני שתלים או מיני ברגים אורתודונטים (Orthodontic mini implants / micro-screws) הם משמשים כשתלים זמניים – מעין ברגים קטנים ועדינים האמורים לתפקד למספר חודשים עד שנה בלבד. הכוח המופעל עליהם אינו לאורך זמן.

יתרונות השתלים החיצוניים באורתודונטיה

בשנים האחרונות נפוץ השימוש בשתלים אורתודנטיים בקרב רופאי השיניים האורתודונטים, בשל קלות השימוש וההרכבה ויכולתם לספק פתרונות עיגון מוצלחים יותר מבעבר. שתלים אילו יכולים במיקרים מסוימים להוות תחליף מוצלח לרסן, או במיקרים אחרים בהם שיתוף הפעולה של המטופל משפיע על התקדמות הטיפול והצלחתו ואף מקצר את זמן הטיפול עקב כך.
השתלים מוסרים לאחר סיום תהליך יישור השיניים.

פתרון מקרים מורכבים בעזרת שתלים אורתודונטיים:

מקרה מס' 1

 1. לפני. סגר פתוח קידמי, שיניים עקומות ובולטות
 2. מהלך הטיפול עם השתלים האורתודונטיים
 3. גמר הטיפול

מקרה מס' 2

 1. לפני.חסר מקום לשן ומרווח גדול מאחור
 2. אחרי. רווח אחורי סגור וכל השיניים במקומן

מקרה מס' 3

 1. לפני: מקרה חמור של לסת תחתונה בולטת ושיניים עקומות.
 2. לפני: מקרה חמור של לסת תחתונה בולטת ושיניים עקומות.
 3. שימוש בשתלים אורתודונטיים לקבלת שיפור משמעותי (לאחר 9 חודשים בטיפול).
 4. שימוש בשתלים אורתודונטיים לקבלת שיפור משמעותי (לאחר 9 חודשים בטיפול).

מקרה מס' 4 – שתל אורתודונטי במקום רסן

 1. לפני – שיניים בולטות וניבים כלואים
 2. טיפול על ידי שתלים אורתודונטיים וללא רסן
 3. גמר טיפול – מבט צידי
 4. גמר טיפול- מבט קדמי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​