טיפולי רפלקסולוגיה

ודאי תהיתם מה לרפלקסולוגיה ולרפואת שיניים? ובכן הקשר ביניהן הוא כמו הקשר בין רפלקסולוגיה לתחומים אחרים ברפואה המערבית. היא משלימה אותם. אז מה זה אומר? ואיך זה עובד? ראשית, יש לומר מספר דברים אודות הטיפול הרפלקסולוגי.

מקור המילה רפלקסולוגיה הוא במילה האנגלית reflection שפירושה השתקפות. הרפלקסולוגיה רואה בכפות הרגליים השתקפות של אברי הגוף השונים הניתנים להשפעה. באמצעות טכניקות מגע שונות כגון עיסוי ולחיצה, יכול הרפלקסולוג לטפל בסוגי תחלואה שונים. הפעלת לחץ באזורים מסוימים גורמת לתגובת שרשרת של רפלקסים עצביים שמביאה להרפיית טונוס השרירים, שיפור בזרימת הדם ורגיעה כללית של הגוף.

צפו בראיון עם הרופאים במרפאת ד"ר ג'רי כהן בערוץ 13 בתכנית סטטוסקופ

""אחד הדברים שאני מאוד אוהב זה שאני מקבל טיפול רפלקסולוגי בזמן שעברתי את טיפולי השתלת השיניים וזה מוריד לי את רמת החרדה והכל נראה מרגיש ונראה אחרת"

אריה ניקי, מטופל במרפאה
רפלקסולוגיה בטיפול שיניים – טיפול בחרדה דנטלית – מרפאת שיניים ד”ר ג’רי כהן

עיסוי כף הרגל אינו חדש לגזע האנושי. ישנן עדויות לכך שתרבויות רבות עסקו בתרפיה המתמקדת בכף הרגל הדומה לזו שאנו מכנים כיום רפלקסולוגיה, החל ממצרים העתיקה דרך סין ועד לגרמניה של המאה ה- 18. בשלב מסוים נעלמה הרפלקסולוגיה מעולם הריפוי והשימוש בה התחדש בתחילת המאה ה-20, כאשר ד”ר וויליאם פיצג’רלד מצא כי לחץ באזור מסויים בכף הרגל משפיע על החלמה וכאב באיברים שונים בגוף. פיצג’רלד כינה את שיטת הטיפול שלו “תרפיה אזורית” והניח בזאת את הבסיס לרפלקסולוגיה המודרנית.

הרפלקסולוגיה היא שיטת אבחון וטיפול לא פולשנית, שנחקרה והוכחה כמסייעת לטיפול במגוון מצבי חולי, החל ממצבים של מתח ועייפות דרך מצבי חולי כרוניים ועד למצבי מחלה אקוטיים.
הרפלקסולוגיה היא שיטת ריפוי הוליסטית, המכוונת לטפל בפרט כשלם, כדי להביא אותו למצב של איזון והרמוניה בין גופו ונפשו.
מדוע מצב האיזון כה חשוב? משום שלגוף יש יכולת ריפוי עצמית שעובדת טוב יותר כאשר הוא מאוזן.

הרפלקסולוגיה מתבססת על ההבנה שבכפות הרגליים מצויים השתקפותם של כל האיברים, הבלוטות וחלקי הגוף השונים.
כפות הרגליים הינן רגישות במיוחד בשל נוכחותם הרבה של קצות עצבים המוליכים אימפולסים חשמליים ומשמשים ערוצי אנרגיה המחברים את כפות הרגליים לשאר הגוף.
בזמן לחץ מבוקר בנקודות הלחיצה השונות בכפות הרגליים, מופעלים אימפולסים עצביים שיוצרים מסר המועבר באמצעות תאי עצב לשתי מערכות העצבים בגופינו – ההיקפית והמרכזית (חוט השדרה והמוח) ודרכם לאיבר הספציפי עליו אנו רוצים להשפיע.

בהקשר של רפואת השיניים הרפלקסולוגיה היא כלי טיפולי בדוק המסייע בשיכוך והפחתת רמות מתח וחרדה שהינם מצבים שכיחים בקרב מתרפאים במרפאות השיניים. במצב זה של חוסר איזון ישנה התכווצות של שרירי הגוף. כאשר השרירים מתכווצים זרימת הדם בגוף פחות טובה, משככי הכאבים הטבעיים שנמצאים בזרם הדם מתקשים להגיע לאברי הגוף השונים וישנה הגברה בכאב. הרפלקסולוגיה מגבירה את זרימת הדם ומסייעת בהרפיית השרירים, ע”י כך משפרת את הגעתם של משככי הכאבים הטבעיים לאברי הגוף השונים כמו גם את חומרי ההזנה והחמצן הנחוצים לאיברים על מנת לתפקד ביעילות ובכך למעשה עוזרת לגוף לרפא את עצמו.

הטיפול נפתח בהיכרות עם הרפלקסולוגית וקבלת הסבר על מהותו. לאחר ביצוע הרפיה ראשונית מתחיל רופא השיניים בהליך הדנטאלי. תוך כדי ההליך מתבצעת עבודה על מערכות הגוף השונות כגון מערכת העצבים, מחזור הדם, מערכת הלימפה, המערכת ההורמונאלית ועוד, לצורך הבאת הגוף לאיזון שיסייע ברתימת הליך הריפוי הפנימי לזה החיצוני המבוצע על ידי הרופא. הטיפול הרפלקסולוגי נמשך לאורך ההליך כולו תוך שימת לב לצרכי המתרפא בשלבי ההליך השונים.

חיה דריי שקד

נטורופתית מוסמכת N.D, הרבליסטית קלינית CL.H ורפלקסולוגית בכירה. בוגרת מכללת סמינר הקיבוצים, סיימה את לימודיה בהצטיינות, למדה אצל שמוליק זיידל המורה הוותיק ופורץ הדרך ברפלקסולוגיה, מייסד איגוד הרפלקסולוגים הישראלי.

© חיה דריי שקד נטורופתית מוסמכת N.D, הרבליסטית קלינית CL.H ורפלקסולוגית בכירה.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​