השתלת שיניים: מדריך מפורט מא ועד ת’

חוסר של שן זהו הרבה יותר מפגם אסתטי וכזה שפוגע בביטחון העצמי שלנו. שן חסרה זוהי פגיעה באיכות החיים, קושי ממשי בלעיסה ואכילה ובאופן כללי, פגיעה שעשויה להשפיע עם הזמן על כל הפה ושאר השניים.

כיום ישנן פתרונות יעילים כדי להתמודד עם החסר כאשר מדובר בכאלה שמחזירים את המצב ואת הפה באופן מלא למראה הקודם. מדובר בפרוצדורה של השתלת שיניים.
במאמר הבא, נרחיב מעט על אודות כל הנושא הזה של השתלת שיניים.

מה זה השתלת שיניים?

השתלת שיניים זה בעצם סוג של ניתוח אשר המטרה שלו היא החלפה של השן הטבעית שחסרה. אז בעבר מקובל היה למלא את החסר באמצעות כתר או שן תותבת. מה שלא תמיד היה מוצלח ובמקרים רבים זה לא באמת ישב היטב במקום.
בעידן המודרני יש כמה וכמה תחליפים המיועדים לאנשים שסובלים מחסר בשיניים כאשר התחליפים השונים אכן מעניקים את המענה הטוב ביותר לאנשים אלו.

כך למשל עד לפני שנים לא רבות נהוג היה לעשות שימוש בעיקר בטיטניום אך בשנים האחרונות יש מי שבוחר לעשות שימוש בקרמיקה ושיטות נוספות שנועדו כולם לשפר הן את עידוד ההתחדשות של העצם והן את הנראות ואת האסתטיקה.
דגש מיוחד מושם על החלק של ההשקה בין השן לבין החניכיים כאשר השאיפה היא ליצור חיבור חלק יותר וגם מהיר יותר. זה גם מה שלמעשה מוביל לכך כי תהליך האיחוי של השתל לא אורך יותר מחודשיים לכל היותר, בהשוואה לחצי שנה ויותר כפי שהיה בעבר.

בסרטון: מרפאת ד”ר ג’רי כהן מומחים להשתלת שיניים

באילו מצבים מומלץ לבצע השתלת שיניים?

הצורך בהשתלת שיניים הוא ברוב המקרים במצבים אשר בהם ישנו אובדן שיניים בשל סיבות שונות. כמו:

  • מחלות חניכיים
  • עששת שיניים חריפה במיוחד
  • ריקבון של השן
  • כשל במסלולי השורשים.
  • לעיתים זה קורה בשל טראומה של הפה בעקבות פגמים גנטיים או מולדים או שחיקה מואצת של השיניים.

חשוב להבין כי חסר בשיניים משפיע על כמה וכמה מישורים כפי שכבר ציינו לעיל.
חוסר בשיניים עשוי להפריע בדיבור, להקשות על האכילה, לגרום לאי נוחות ולחוסר רצון לחייך ולחשוף את הפה חסר השיניים. מלבד זאת, כשיש מחסור בשיניים מופעל לחץ מיותר על השיניים הנותרות כאשר זה עלול לגרור נזקים נוספים.

השתלת שיניים ללא ניתוח

המקום הטבעי של שהן היא כמובן בתוך הלסת. ברור אם כן שבמקרים אשר בהם רוצים להשתיל שתל בתוך העצם, יש לבצע פתיחה של החניכיים. זה כולל ביצוע חתך בחניכיים ולעיתים גם הזזה שלהן כדי לחשוף את העצם. מדובר בהליך שהוא לכאורה הכרחי ואשר בלעדיו אין כל גישה אל המקום המיועד. אך האמת היא שכיום יש טכניקות חדשניות שנועדו לדלג על הצורך בביצוע חתך. אלו פותחו על מנת להימנע מתופעות הלוואי שנובעות לרוב בעקבות הניתוח של הרמת החניכיים וחיתוך שלהם. מדובר בשיטות כמו תכנון השתלות ממוחשב, השתלות מונחות מחשב, סד כירורגי להשתלת שינויים ועוד. אלו הם למעשה השתלות שיניים שנעשות ללא ניתוח.

השתלת שיניים

השתלת שיניים ללא עצם

כאמור השתלת שיניים חייבת להיעשות בתוך העצם. אך יש מקרים רבים אשר בהם מתברר במהלך הבדיקה לקראת הכנת השתל כי למטופל חסרה עצם מה שמחייב אותם לעבור טיפול של הרמת סינוס או השתלת עצם.
הטיפול הוא לא כל כך פשוט ולא תמיד קל ורבים מחפשים דרך חילופית לכך. בדיוק לשם כך נועדו הטכנולוגיות החדשות להשתלת שיניים בלי הרמת סינוס או צורך בהשתלת עצם.

יכול לעניין אותך גם: שיטות מתוחכמות לבניית עצם

ד”ר ג’רי כהן על השתלת עצם לצורך השתלת שיניים

השתלות שיניים ביום אחד יתרונות וחסרונות

יתרונותחסרונות
אסתטיקה ונראותעלות גבוהה יותר
שיפור הבטחון העצמידחייה של השתל
תפקוד פה טוב יותר
הגנה על העצם

יתרונות השתלת שיניים ביום אחד הם שהשתלים יוצרים מראה טבעי ויפה כי הם בעצם זהים לשיניים המקוריות. בנוסף, אכילה עם פה חסר שינים היא אכילה לא בריאה ולא נוחה. ברגע שמשלימים את השיניים החסרות הפה למעשה חוזר לתפקד היטב. חשוב להוסיף כי שברגע שאין שן, שכבת העצם מתכלה אט אט, עד שהיא ממש נעלמת. ברגע שיש שתל, שכבת העצם נשארת ונשמרת.

לעומת זאת, המחיר להשתלת שיניים הוא בהחלט מחיר גבוה ויקר במיוחד. מדובר במחיר שהוא גבוה פי כמה וכמה מגשרים או מערכות ליישור שיניים. ישנו גם הסיכון של דחיית השתל. כמו כל גוף זר או מלאכותי, גם השתל הוא כזה ועל כן עלול להיווצר מצב אשר בו תהיה דחייה של השתל.

כאבים לאחר השתלת שיניים – איך להתמודד?

גם אם התהליך של השתלת השיניים הסתיים בהצלחה, עדיין ברוב המקרים המטופל יסבול מכאבים לאחר שההשפעה של חומרי ההרדמה תפוג. לרוב האזור גם יתנפח ויהיה רגיש למגע. ככך שהליך ההחלמה הינו תקין, הרי שאפשר להיעזר במשככי כאבים עד שהמקום יחלים.
חשב ליטול משככי כאבי בהתאם להמלצת הרופא וזאת בכדי שלא לפגוע בקרישת הדם.

איך לבחור מרפאה אמינה להשתלת שיניים?

השתלת שיניים הוא הליך מורכב שדורש מקצועיות וידע איך וכיצד לבצע את הדבר בצורה הנכונה.
גם אם אתם נחשפים לפרסומים משכנעים מאוד שמנסים להסביר לכם למה הכי כדאי לכם לפנות אל מרפאה כזו או אחרת, אף פעם אל תעשו כל צעד לפני שתבדקו היטב מי עומד מאחורי הפרסום והאם אכן תוכלו לסמוך עליו כאשר הוא יבצע הליכים מורכבים שלא לומר מסוכנים בתוך הפה שלכם.

אבחון לפני השתלת שיניים

לפני שמתחילים בהליך של השתלת שיניים, חשוב לערוך אבחון מקיף שכולל סדרה של צילומים וזאת על מנת לוודא כי אכן השיטה הנבחרת לביצוע ההשתלה היא אכן יעילה וישימה. האבחון המקצועי יקבע אם יש צורך בהשתלת עצם או הרמת סינוס וכך גם אפשר יהיה לתכנן באופן מושלם את הטיפול כולו.

דלקת לאחר השתלת שיניים? זה מה שתעשו!

במקרה של דלקת לאחר ההשתלה חשוב לדאוג לשטיפות עם מי מלח וחומר חיטוי לפה כדי למנוע זיהומים. לרוב הדלקת תחלוף מאליה לאחר ימים ספורים.

השתלת שיניים – למה כדאי אצל מרפאת המומחים של ג’רי כהן

מרפאת המומחים של ג’רי כהן מתמחה בתחום השתלות השיניים.
המרפאה חתומה על החיוך של הרבה מאוד אנשים שחזרו לחייך בפה מלא.
מוזמנים גם אתם להצטרף להצלחה!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​