מרפאת שינייםשיקום הפה

שיקום הפה

בעבר, פה חסר שיניים היה מזוהה עם תהליך ההזדקנות, אך עם השנים הטכנולוגיה והקידמה הביאו לשיפור ברמת הטיפול בשיניים, מניעת מחלה ואימוץ של אורח חיים בריא. ישנן לא מעט סיבות שבעטיין יכול אדם למצוא את עצמו חסר שיניים, החל מעששת, דרך תאונה וכלה בתורשה. תהא הסיבה אשר תהיה, מחקרים מהתקופה האחרונה מבהירים את חשיבות שיקום הפה והבאתו למצב בריא ותקין.

עולם האקדמיה הצליח להוכיח ולקשור את נושא הבריאות הכללית של האדם ואף את בריאותו הנפשית למצב בריאותי תקין וטוב של שיניו. ביפן מתקיים פרויקט שנקרא 8020. שמו של הפרויקט מסביר את מטרתו והיא לדאוג לכך שיותר ויותר זקנים בני 80 ומעלה יזכו להגיע למצב של פה עם 20 שיניים ומעלה.

אז לא צריך לחכות לגיל 80 כדי לבצע שיקום של הפה ואפילו כדאי לשמור עליו כדי לא להגיע למצב בו יש את הצורך בכך. אבל במידה וכן, האפשרויות שעומדות היום בפני המשתקם נחלקות ל-2: הראשונה היא שיקום פה נייד והשנייה היא שיקום פה קבוע.

שיקום פה נייד

למעשה, כאשר מדברים על שיקום פה נייד אנו מדברים על שיניים תותבות. השיניים התותבות מחליפות את השיניים החסרות, ובנויות כך שניתן יהיה להוציא ולהכניס אותן לפה בהתאם לצורך. ישנה אפשרות לתותבות מלאות ומאידך יש גם מקרים בהם מדובר בתותבת חלקית - סוג אחר של שיקום הפה. מעבר למטרה הראשית שהנה לאפשר לאדם להמשיך בפעולת הנגיסה והלעיסה, הרי שלתותבות יש גם תפקיד אסתטי בחייו של המטופל. שיקום הפה באמצעות שיניים תותבות משלב בתוכו עבודה משותפת של רופא שיניים שיש לו התמחות בתחום של שיקום הפה ושל טכנאי שיניים המכין את השיניים התותבות מחומר הנקרא אקריל, בהתאם לנתונים שהוא מקבל מרופא השיניים.


ההמלצה של רופאי השיניים בהתנהלות עם שיניים תותבות היא להרכיב את השיניים כל היום ולהוציאן פעמיים ביום לניקוי. בלילה מוציאים את התותבות ומשרים אותן בתמיסה מיוחדת שממשיכה ומנקה אותן במהלך ההשריה בלילה. חשוב מאוד להרכיב כל יום עם התותבות. אי הרכבה שלהן לאורך זמן עלולה לגרום לכך שיצטרכו להכין סט חדש של שיניים תותבות, דבר הכרוך בהוצאה כספית שאינה מבוטלת.
ישנם מקרים בהם גם התותבות זקוקות לתיקון. מדובר במצבים בהם השיניים התותבות גורמות לכאבים, ללחץ או לתחושה של אי נעימות. במקרה כזה, יש להגיע עם השיניים התותבות לטכנאי שיניים כדי שיתקן אותן.

שיניים תותבות שנקשרות עם ציבור הקשישים, הן האופציה הותיקה יותר לשיקום הפה. בשנים האחרונות, ישנה התפתחות עצומה בתחום של השתלים הדנטאליים, מה שנותן מענה קבוע ונוח יותר לבעיה שהתותבות נתנו עד כה פתרון אליו.

שיקום פה קבוע ביום אחד בשיטת All On 4-6

צמד המילים "השתלות שיניים" הוא צמד כזה המעביר חיל ורעדה בקרב לא מעט אנשים. אך כחלק משיפור באיכות הלעיסה והאסתטיקה וכחלק משיפור המראה הכללי ואיכות החיים שלנו כיום, שתלים דנטליים הפכו לחלק מהשגרה. במסגרת כך, אם עד לא מזמן שיקום פה שלם יכול היה להימשך זמן רב, דרש המתנה ארוכה ואילץ את המטופלים לשהות זמן רב במרפאה, אזי שהיום שיטת ALL ON 4-6 היא הטיפול היעיל ביותר לצורכי שיקום הפה באופן אסתטי. השיטה מבוצעת במרפאות שיניים המתמחות בכך. הטיפול אורך מספר שעות בלבד, ובסיומו המטופלים יוצאים מצוידים בשיניים החדשות.

השתלות שיניים הן טיפול שמיועד לתקן מצב בו חסרה שן אחת או מספר שיניים בפה, עקב חבלה, עששת, הזנחה או מכל סיבה אחרת. שיטת ALL ON 4-6 נועדה לתת פתרון למצבים של חוסר במספר שיניים ועד לחוסר של כל השיניים בפה ונחשבת לשיטה המתקדמת ביותר לשיקום הפה.

שיקום פה נייד - שיניים תותבות

שיקום פה נייד - שיניים תותבות

כאשר קיים חסר חלקי או מלא של שיניים, ניתן לשקם באמצעות תותבת נשלפת - שיקום נייד. ניתן למקם את התותבת על גבי הרכס החסר ולהיתמך ע"י שיניים סמוכות או להיתמך על גבי שתלים.

קראו יותר על שיקום פה ניייד
שיקום פה קבוע

שיקום פה קבוע

שיקום קבוע הינו השלמה של שיניים פגועות וכמו כן תיקון רווחים כתוצאה מחוסר שיניים. כאשר מבצעים שיקום פה קבוע, עושים זאת בעיקר על ידי כתרים, שתלים וגשרים.

קראו יותר על שיקום פה קבוע

שיקום הפה באמצעות השתלות שיניים – איך מתכוננים?


טיפול השתלת שיניים הוא תהליך אשר מתחיל בבדיקה מקיפה אצל רופא השיניים, כדי לוודא שאכן השתלה בשיטת ALL ON 4-6 היא הפתרון המתאים ביותר. במידה והוחלט על ביצוע ההשתלה, הרופא יבחן את ההיסטוריה הרפואית שלכם וישלח אתכם לבצע צילומי רנטגן של השיניים והלסתות. כמעט בכל המקרים  הוא אף יזדקק לצילומי CT.
לאחר השלמת שלב זה, תקבלו מהרופא הסבר על אופן ההשתלה, מה עליכם לעשות ולמה עליכם צפות ביום הטיפול.

השלב הבא הוא לקיחת מדידות לשיניים הזמניות שיורכבו מיד לאחר הכנסת השתלים. תוכנת הדמיה ממוחשבת וה- CT מסייעים לתכנון קפדני של הביצוע ומאפשרים את הכנת השיניים מראש.

אחד מהשינויים שהפכו את הטיפול הזה לחלק משגרת האסתטיקה של ימינו הוא היכולת לבצעו רק עם הרדמה מקומית כמו כל טיפול שיניים אחר. אולם, לא כל האוכלוסיה יכולה לעבור את הטיפול הזה בצורה כה פשוטה וחלקה. ישנם אנשים אשר סובלים מחרדה דנטלית קיצונית, ועבורם הרדמה מקומית היא לא אופציה. למען קבוצת אוכלוסיה זו ישנה האפשרות לעבור את כל טיפול שיקום הפה בעזרת הרדמה מלאה. חשוב לזכור כי לטיפולים בהרדמה מלאה, כמו לכל דבר אחר, ישנם יתרונות וחסרונות. בטרם תחליטו, כדאי מאוד להתייעץ עם רופא השיניים כדי ללמוד האם טיפול כזה מתאים לכם.

השתלת שיניים - שלב אחרי שלב

אז בתום עבודת ההכנה וההסברים הגיע היום הגדול ובו מתחילים את טיפול שיקום הפה הגדול של השתלת השיניים. לאחר הרדמה מקומית קלה, יתחיל הרופא להכין את המקומות בעצם הלסת המיועדים להשתלה. אל המקומות שבהם יוכנסו השתלים - סוף שלב כירורגי.
לאחר צילום ובדיקה עוברים לשלב השיקומי - השיקום הזמני שהוכן מראש יוצמד אל השתלים ותיעשה התאמה אחרונה ואיזון סגר. בזה הסתיים החלק הזה של הטיפול. את השיקום הסופי ניתן יהיה להתקין לכם ברגע שהשתלים ייקלטו במקומם בערך אחרי 3-6 חודשים. לשם ההתקנה תוזמנו שוב למרפאה ובזה סיימתם.

כמו בכל תהליך כירורגי אחר, גם כאן תיתכן תחושת כאב קלה שתיעלם כעבור יום או יומיים. זה בערך גם הזמן שייקח לנפיחות בחניכיים לרדת ולפה להחלים. מומלץ מראש לקחת כמה ימי חופש מהעבודה וזאת כדי שיהיה לכם את הזמן שלכם לדאוג לעצמכם או לבצע את הניתוח לקראת סוף השבוע.

בזמן ההחלמה, חשוב מאוד לבצע שטיפות של הפה לצורך החיטוי וכדי להימנע מסיבוכים מיותרים, חשוב ביותר גם לקחת טיפול אנטיביוטי ובכך לגונן על הגוף. אחרי הניתוח לכמה ימים גם תצטרכו לצרוך כלכלה רכה ולהימנע מעישון. אבל אחרי שהכול יהיה מאחוריכם תוכלו לשכוח מכל מה שהיה וליהנות מחיוך בפה מלא. חשוב לזכור שבכמה שעות שיקמתם את כל הפה, זאת פעולה כירורגית ושיקומית מורכבת הדורשת תכנון קפדני, ידע ונסיון רב וביצוע ללא פשרות.
פשרות באיכות ובבטיחות עלולות לגרום לסיבוכים מיותרים.


לחצו כאן ליצירת קשר ונשמח לתאם לכם ביקור במרפאתינו לייעוץ לגבי טיפול שיקום הפה
צרו קשר
לפרטים נוספים