ציפוי חרסינה לשיניים

טיפול משולב של אורתודונטיה, כתרי זירקוניה וציפויי חרסינה לא מספיק כדי לקבל את התוצאה המושלמת ולכן נדרש שיתוף פעולה בין הרופאים.

השיקום בוצע ע"י ד"ר מאיר אנג'י ציפוי שיניים למינייט וניר ( LAMINATE VENEER ) הוא בעצם עלה דק מחרסינה, המיועד להדבקה בחזית השן ( מכאן השם העברי, חזיתית). היסטורית, שיטת טיפול זו פותחה בקליפורניה ארה"ב ע"י ד"ר צ'רלס פינקוס בשנות ה-30' כטיפול זמני לתיקון מראה השיניים של שחקני קולנוע הוליוודים, אולם רק בשנות ה-'80 ניתן לומר שהחלו להשתמש בציפוי חרסינה לשיניים בדרך אותה אנו מכירים כיום. עם התפתחות החרסינה הדנטלית, חלו תמורות וטכניקת ציפוי החרסינה לשיניים שוכללה והתרחבה עוד יותר.
לאחר שסיימה יישור שיניים לא הצליחו לסגור רווחים ולתקן את מראה השיניים בצורה מלאה, ולכן באמצעות ציפויי חרסינה החזרנו את החיוך לפנים.

ציפויי חרסינה/ציפוי לשיניים למינייט זו שיטת טיפול השייכת לקטגורית הטיפולים השיקומיים הזעיר פולשניים –MINIMAL INVASIVE, כלומר יש דגש רב על שימור ככל האפשר של חומר השן, להבדיל מכתרים אסתטיים. מדובר בטכנולוגיה מתקדמת של ציפוי שיניים.

זקוקים לציפוי חרסינה בשיניים? בואו להיבדק במרפאתינו!
התקשרו לטלפון 03-5015301 או השאירו פרטים

ציפוי חרסינה לשיניים - תמונות לפני ואחרי


ציפוי חרסינה לשיניים לתיקון מתאר החניכיים
(החלפת 8 ציפויי קומפוזיט ישנים בציפויי חרסינה תוך כדי תיקון מתאר החניכיים, צבע וצורת השן)

באילו מקרים נשתמש בציפוי חרסינה לשיניים?


חרסינה דנטלית היא בעצם חומר חזק ואסתטי העמיד לאורך זמן. החרסינה שומרת על צבעה ואינה מוכתמת מאוכל או עישון וכד' לעומת השיניים, לכן ציפויי חרסינה מתאימים למקרים הבאים:
 1. שינוי צבע השיניים. במקרים בהם צבע השיניים אינו אחיד, או שהשיניים מוכתמות ובעלות גוון כהה לדוגמא כתוצאה מצביעת טטרציקלין , ניתן לצפות את השיניים בחרסינה ובכך לשוות להן מראה אחיד ובצבע הרצוי. ההעדפה כמובן תהיה אם ניתן לפנות לאופציה יותר שמרנית כדוגמת הלבנת שיניים אך יש מקרים בהם לא ניתן להגיע לתוצאה הרצויה בדרך הזו וציפוי חרסינה הוא הדרך היחידה לתוצאה המיוחלת.

 2. שינוי צורת השן - שיניים מחודדות, שבורות, שחוקות, קצרות, קטנות , משוחזרות וכיוצב'.

 3. שינוי במנח השן - ישנם מקרים בהם השן מסובבת או במנח פנימי יותר יחסית לשאר השיניים. העדפה הראשונית כמובן צריכה להיות בטיפול שמרני כדוגמת יישור שיניים - אורתודונטיה. אולם, ישנם מקרים בהם אופציית יישור השיניים אינה רלבנטית או שלאחר היישור נדרש תיקון נוסף בצורת השן ולכן נבחר לבצע ציפוי שיניים למינייט.

 4. סגירת מרווחים בין שיניים - ההעדפה כמובן כמו בסעיף הקודם היא לפתור את המקרה באמצעות אורתודנטיה, אולם יש מקרים בהם נבחר בציפוי חרסינה לשיניים/ציפוי שיניים למינייט כבחירה הטיפולית הראשונה או כטיפול הנלווה ליישור שיניים.

 5. טיפול משלים לטיפול שיקומי/ אורתודנטי.
טיפול משולב של אורתודונטיה, כתרי זירקוניה וציפויי חרסינהלמה חשוב לשים לב כשעושים ציפוי שיניים למינייט?

חשוב לזכור, אומנם שיטת טיפול זו הומצאה בהוליווד ורבים בוחרים בציפוי חרסינה בתקווה לקבל את החיוך ההוליוודי, אולם לא בהכרח כולם יבחרו במראה הנוצץ ובטיפול מטעמים קוסמטיים בלבד. דיאלוג פתוח עם הרופא המטפל, תיאום ציפיות והתאמת התוצאה המיוחלת למקרה הנם קריטיים להצלחה. ניתן לייצר חיוך לבן אחיד ובוהק, חיוך הוליוודי, כלומר לבצע ציפוי שיניים למינייט לכל השיניים או לשלב את הציפויים במשנן הטבעי רק לצורך קבלת מראה הרמוני אך אסתטי. כל מקרה בהתאם לדרישת הלקוח.

ציפוי שיניים למינייט וציפוי חרסינה לשיניים הם זהים
(דוגמא לטיפול משולב ב-4 השיניים הקדמיות לקבלת מראה אחיד והרמוני: כתר על גבי שתל, כתר על גבי שן ו-2 ציפויי חרסינה)

כיצד מבוצע טיפול ציפוי חרסינה לשיניים?

 1. תכנון - בשלב זה הרופא אוסף נתונים, כולל צילומים, ומנתח את החיוך. שלב זה קריטי לצורך תיאום ציפיות ובדיקת התאמת הטיפול למקרה.
 2. הדמיה - הדמיה על גבי השיניים כיצד התוצאה הסופית אמורה להראות. אפשרות אחת היא שהרופא מדמה באמצעות קומפוזיט ישירות על גבי השיניים ביד חופשית את התוצאה המיוחלת. אפשרות שנייה היא לקיחת מידות ושליחה למעבדה. במעבדה, הטכנאי, על גבי מודל הגבס, ידמה את התוצאה המיוחלת באמצעות שעווה ויכין מעין "מפתח" שיאפשר להעתיק את ההדמיה לפה המטופל. בפגישה הבאה, באמצעות המפתח וחומר קומפוזיטי, "יעתיק" הרופא את התכנון לפה המטופל ונוכל להתרשם מהתוצאה המיוחלת. אסור לוותר על שלב זה, מכיוון שלאחר שציפוי החרסינה הוכן והודבק אין דרך חזרה לצורך תיקונים. לכן, חשוב מאד לדעת עד כמה שאפשר האם התכנון תואם את הציפיות והאם הוא בר ביצוע.
 3. הכנת השן ולקיחת מידות - ציפוי חרסינה, דק ככל שיהיה, מודבק בחזית השן ולכן מוסיף לה נפח שיש לקחת בחשבון. שן שקועה בקשת שנרצה להבליט החוצה תדרוש הכנה מינימלית אם בכלל, בעוד שן שנמצאת במקום הרצוי לא נרצה להבליטה יותר ולכן נצטרך לבצע בה הכנה גדולה יותר. בסה"כ, ההכנה בשן היא מינימלית ונעה בין 0.3 מ"מ ל-0.7 מ"מ שיש להסיר מהשן. קיימים בשוק מוצרים מסחריים כדוגמת LUMINEERS שזהו ציפוי חרסינה שמיוצר אקסקלוסיבית במעבדת שיניים בארה"ב ורק בה. הם מתהדרים בכך שהציפוי דק ולכן לא נדרשת כל הכנה בשן. מצד שני, קיימות בשוק חרסינות מחוזקות כדוגמת EMAX שמהן ניתן לייצר גם כן ציפויים דקים של כ-0.3מ"מ ( NO PREP VENEER). חשוב לזכור שמעטים מאוד המקרים בהם לא נדרשת כל הכנה בשן ולכן כל מקרה וכל שן תיבדק בנפרד כאשר המטרה היא המינימום הנדרש. עוד שיקול חשוב בהכנה הוא כמות האמאייל הנותרת בשן. ציפוי שיניים למינייט חייב להיות מודבק לשן וההדבקה הטובה ביותר היא לאמאייל השן. אם השן בולטת מידי מחוץ לקשת והמטרה היא להכניסה, נידרש לבצע הכנה אגרסיבית יותר בשן ואז נוותר עם מעט אמאייל אם בכלל, או במקרה של שיניים שבורות מידי או עם שחזורים ישנים גדולים מידי – במקרים אלו ציפוי חרסינה אינו הפתרון ויש לשקול כתרים.
 4. הדבקת הציפויים - מכיוון שהציפוי דק ושקוף יחסית יש משמעות גם לצבע הדבק הנבחר ולכן גם בשלב זה מבצעים הדמיה של צבע הדבק הרצוי. שלב ההדבקה עצמו הוא מורכב ודורש מיומנות גבוהה. אין אפשרות לבצע הדבקה זמנית או תיקונים משמעותיים בצורה ובצבע לאחר ההדבקה ולכן השלבים הקודמים חשובים מאוד כי צריך לדעת מראש לאיזו מטרה צועדים.
מספר הפגישות המינימלי הנדרש לטיפול ציפוי חרסינה לשיניים הוא 2-3 פגישות. לרוב, אם נדרשות פגישות נוספות זה בגלל שלבי התכנון.

נקודות למחשבה לפני ציפוי חרסינה לשיניים

 1. כמה שיניים לצפות? ברוב המקרים, ציפוי שן בודדת ללא ציפוי שיניים למינייט לשיניים סמוכות לא ייתן תוצאה אסתטית. יש מקרים בודדים בהם ציפוי שן אחת יספק. לרוב, נצטרך לצפות 2 שיניים לפחות או לשלב ציפוי יחד עם כתרים לדוגמא. כמות השיניים הנחשפת בחיוך ומטרת הטיפול גם יכתיבו בכמה שיניים נצטרך לטפל.
 2. עלויות - עלות הטיפול לא זולה יחסית מכיוון שמייצרים ציפוי חרסינה בהתאמה אישית וישנה עבודה משותפת של הרופא והטכנאי. עם זאת, ציפוי חרסינה לשיניים במחיר הוגן ניתן במרפאת שיניים ד"ר ג'רי וישנן מספר אופציות לפריסת התשלום.
 3. הטיפול מוגדר אומנם MINIMAL INVASIVE אולם בכל זאת נדרשים להשחזה מינימלית של השן ומדביקים עליה ציפוי ולכן עלולות להיות לכך השלכות עתידיות. ההעדפה היא תמיד לנסות ולפתור את הבעיה בפתרונות שפחות יפגעו בחומר השן כמו יישור שיניים או הלבנת שיניים.
 4. ציפוי חרסינה הוא עמיד ואסתטי לאורך זמן ולכן אם העבודה מתוכננת בקפידה ומבוצעת בקפידה, ניתן לקבל תוצאה אסתטית עמידה לאורך שנים רבות.


תיקון מנח השיניים בעזרת כתר וציפוי שיניים למינייט במחיר הוגן
טיפול משולב ב-4 שיניים קדמיות: כתר אחד ו-3 ציפויים לתיקון מנח וצורת שיניים.


טיפול אסתטי בעזרת ציפוי חרסינה לשיניים במחיר הוגן
טיפול משולב: כתר+ 3 ציפויי חרסינה לתיקון צורת שיניים, צבע ולצמצום רווחים.
לפעמים יישור שיניים לבדו לא מספיק כדי לקבל את התוצאה המושלמת ולכן נדרש שיתוף פעולה בין הרופאים. לאחר שסיימה יישור שיניים לא הצליחו לסגור רווחים ולתקן את מראה השיניים בצורה מלאה, ולכן באמצעות ציפויי חרסינה החזרנו את החיוך לפנים.
השיקום בוצע ע"י ד"ר מאיר אנג'י

לפרטים נוספים אודות טיפול ציפוי חרסינה לשיניים, פנו אלינו עוד היום בטלפון 03-621-3700!
צרו קשר
לפרטים נוספים