סורק דנטלי

הטכנולוגיה המאפשרת ייצור ותכנון ממוחשבים (CAD/CAM) של שחזורים דנטליים כמו כתרים, ציפויי חרסינה ומילואות (ONLAY -סתימת חרסינה) קיימת כבר עשרות שנים , אולם רק בשנים האחרונות התפתחה לכדי כלי רב עוצמה נגיש לכלל. האינפורמציה לגבי גודל וצורת הכתר הנדרשים לדוגמא, צריכה לעבור מפי המטופל אל טכנאי השיניים. השיטה הקלאסית המקובלת להעברת נתונים שכזו היא באמצעות חומרי מטבע. כף מתכת/פלסטיק ובה חומר מטבע רך מוחדר לפה המטופל וממתינים עד להתקשות החומר. בצורה כזו, צורת השיניים מוטבעת בחומר המידה. המטבע נשלח לאחר מכן למעבדת שיניים , הטכנאי יוצק לתבנית גבס ובצורה זו מתקבל מודל העבודה להמשך ייצור השיקום.

במשך שנים חיפשו דרכים לפשט תהליך זה ויחד עם זאת לייצר כלי שיאפשר לנו להשיג דברים שבשיטה הרגילה לא ניתן היה להשיג. כך נולד לו הסורק הדנטלי הראשון באוניברסיטת ציריך ולימים שווק ע"י חברת SIRONA הגרמנית .


כיצד הסורק הדנטלי עובד?

הסורק מורכב משני חלקים:

1. הסורק עצמו – מצלמה אופטית מתוחכמת המצלמת את שיני המטופל במהירות ובחדות. הרופא עובר מעל שיני המטופל והמצלמה מצלמת עשרות תמונות מהירות.

2. מחשב+תוכנה - אוסף התמונות מתחבר על-ידי התוכנה לכדי תמונה דיגיטלית מדויקת של פה המטופל. ניתן באופן מיידי לראות את האזור המטופל בצורה מוגדלת וברורה מכל כיוון אפשרי. אם מזהים בעיה, ניתן לחזור לפה המטופל לתקן מיידית ולסרוק שוב. הכל מהיר, נגיש ונוח. לאחר מכן, ניתן באמצעות התוכנה לבצע תכנון מדויק של שיקום הפה הנדרש, לדוגמא הכתר, בהתאמה מושלמת לשן המטופלת ולשאר השיניים בפה מבחינת גודל, צורה וסגר. האינפורמציה לאחר מכן מועברת בצורה דיגיטלית ליחידת הייצור ("כתר דיגיטלי").

יתרונות הסורק:

1. אין שימוש בחומרי מטבע בפה המטופל! עובדה זו תשמח במיוחד את אלו הרגישים מאוד ובעלי רפלקס הקאה מוגבר, אבל בעצם כל אחד. חווית הסריקה פשוטה ולא מטרידה.
2. מהיר – סריקה מהירה ובלחיצת כפתור האינפורמציה מועברת בצורה דיגיטלית למחרטה הממוחשבת לייצור. חסכון בזמן ובשלבי עבודה הנהוגים בטכניקה הסטנדרטית.

3. דיוק גבוה.

4. אסתטיקה - האינפורמציה מהסורק עוברת בצורה דיגיטלית למחרטה ממוחשבת. במחרטה נחרטים מחומרים מתקדמים כמו זירקוניה או חרסינה מחוזקת כEMAX, כל שחזור שנרצה ( כתר, ציפוי שיניים) .שחזורים ללא מתכות בכלל והתוצאה היא שניתן לייצר כתרי "כל חרסינה" אסתטיים לכל שן בפה קדמית או אחורית.

5. ניתן לשלב את הסורק גם לצורך תכנון מקדים של השתלת שיניים. שילוב בין האינפורמציה של הסורק לצילומי CT ותכנון סדים כירורגים מדריכים לצורך השתלה וגם להכין מראש את השיקום הזמני המיידי.

מאמר בנושא כתר בסריקה דיגיטלית

מאמר בנושא מילואת חרסינה / סתימת חרסינה
צרו קשר
לפרטים נוספים