כיצד מטפלים במחלת חניכיים

טיפולי חניכיים על מחלותיהם השונות כרוך במחויבות הדדית ארוכת טווח בין המטופל לבין הצוות המטפל, והצלחתו תלויה במידה רבה בשיתוף הפעולה שבין הצדדים.

טיפול חנייכים - שמירה על היגיינת הפה


אנשים הסובלים ממחלת חניכיים רגישים יותר לזיהום חיידקי בפה ועליהם להקפיד יותר על היגיינת הפה. הסוד להצלחת כל טיפול חניכיים הינו השילוב שבין ניקוי יסודי במרפאה והקפדה על היגיינה בבית, כולל צחצוח וניקוי יסודי בין השיניים. חשוב ליישם את ההוראות שהתקבלו מהשיננית ומרופא השיניים לצחצוח ולניקוי בין השיניים. אם התגלתה מחלת חניכיים, יש להתאמן ולשפר את יכולת צחצוח השיניים, ולאחר ההשתלטות על מחלת החניכיים באמצעות התאמת טיפול חניכיים נכון, יש להמשיך ולהקפיד על צחצוח וניקוי סדיר בין השיניים. תהליך זה יוביל לשיקום מצב החניכיים ולמניעת דימומים וריח רע מחלל הפה.
ההמלצה שלנו - בקרו אצל השיננית בתדירות גבוהה. זיכרו – מניעה מתחילה בהקפדה!

לקריאה על חשיבות השיננית

ניקוי חניכיים עמוק


ניקוי חניכיים עמוק תת-חניכי, או בשמו האחר: הקצעת שורשים, הינו ניקוי פני שטח השורשים החשוף לכיס החניכיים. מטרתו של ניקוי חניכיים עמוק הינה להסיר אבנית תת-חניכית ולהוריד רובד תת-חניכי. הניקוי היסודי שונה מהניקוי התקופתי הבסיסי - הוא עמוק יותר ולכן נדרשת הרדמה מקומית ומספר פגישות. במהלך הטיפול, ייתכן שיבוצעו שטיפות תת-חניכיות בעזרת חומרים אנטי-בקטריאליים שתפקידם לקטול את החיידקים ששרדו את הקצעת השורשים. המחקרים האחרונים גילו כי הטיפול מפחית את דלקת החניכיים, מצמצם את עומק הכיסים ומשנה את הרכב החיידקים בכיסים, מחיידקים הנמצאים בזמן מחלה לחיידקים הנמצאים בזמן בריאות.
כמו כן, התגלה כי מטופלים שנקטו בטיפול משולב של ניקוי חניכיים עמוק ושל היגיינה ביתית טובה של הפה לא הזדקקו לטיפולים נוספים או לניתוחים מורכבים.


טיפול חניכיים באמצעות תרופות אנטי-בקטריאליות בשחרור מקומי


הנזק שנגרם לחניכיים נובע מתגובתם לחיידקים השוכנים בכיסי החניכיים. במקרים בהם הכיסים עמוקים, ניקוי רגיל לא יספיק ויש לנקוט בפעולות נוספות כגון הרדמה וכניסה עמוקה לתוך הכיס. במקרים של דלקת, אנו משתמשים בחומרים חדשניים כגון ג'ל או שבב המוחדרים אל הכיס. החומר המוחדר בצורה מקומית אל תוך הכיס, הינו בעל שחרור איטי של חומרים אנטי בקטריאליים.

אם טיפולי חניכיים פשוטים לא עוזרים - ייתכן שיש צורך בניתוח חניכיים

עיקר הטיפול במחלת חניכיים הוא הטיפול הלא-ניתוחי. ניתוחי חניכיים מיועדים לכל אותם המקרים שבהם לא יכולנו להשתלט על גורמי הזיהום ולסלקם באמצעות טיפולי חניכיים קונבנציונאליים.

קיימים סוגים שונים של ניתוחי חניכיים, וביניהם:

א. ניקוי וחיטוי שורש השן בצורה ישירה לאחר הרמת מתלה חניכי.
ב. בניה מחדש של עצם תומכת בשן.
ג. כיסוי שורשים שנחשפו.
ד. ביצוע השתלת חניכיים.
ה. הפחתת כיסים חניכיים.

לכל מצב יותאם סוג הניתוח הרלוונטי. לקריאה נוספת על בניית עצם סביב שיניים

לחצו כאן ליצירת קשר ונשמח לתאם לכם ביקור במרפאתינו

צרו קשר
לפרטים נוספים