מרפאת שינייםחרדה דנטליתהתמודדות עם חרדה דנטלית

התמודדות עם חרדה דנטלית

התמודדות עם חרדה דנטלית
התמודדות עם חרדה דנטלית

חרדה דנטלית - פחד מרופא שיניים 

כשאתם שומעים את צמד המלים "רופא שיניים", מה אתם מרגישים? האם אתם לחוצים? חוששים? האם טיפול שיניים מפחיד אתכם? אם כן, אתם לא לבד. בסקר שנערך בישראל נמצא כי קרוב ל-50% מהישראלים סובלים מפחד מרופא השיניים ומטיפולי שיניים. אחד מכל חמישה אנשים סובל מחרדה דנטלית קשה, הנקראת בלועזית "דנטל פוביה".

סיבות לחרדה דנטלית

לא תמיד מקור הפחד ידוע. לעיתים, חרדה דנטלית נובעת מחוויה שלילית שחווה המטופל, לעיתים רעש מסוים בחדר הטיפולים, כמו רעש המקדחה גורם לתחושת חרדה, ולעיתים זהו הפחד מזריקת ההרדמה. לעיתים דווקא תחושת חוסר האונים בזמן הישיבה על כסא הטיפולים והחדירה אל המרחב האישי של המטופל הן הגורמות לפחד ולחרדה דנטלית. כאבים חזקים או בלתי צפויים, טיפול בניגוד לרצונו של המטופל, יחס בלתי הולם מצד רופא שיניים או חוויות שליליות של אחרים ששמע המטופל מחוץ לכותלי המרפאה תורמים גם הם לתחושות הפחד והחרדה הדנטאלית. תגובות המטופלים נעות בין תגובות פיזיות, כגון רעד, כאבי בטן, דפיקות לב מואצות ויובש בפה, לבין הימנעות מטיפול שיניים.

גם כאן, לרפואת השיניים המודרנית יש מה להציע. עבור המטופלים הסובלים מפחדים ומחרדה דנטלית מטיפול שיניים, הבאנו עבורכם מספר עצות שימושיות ושיטות טיפול שיעזרו לכם להתגבר על הפחד ולנצח אותו.


כיצד תתגברו על חרדה דנטלית?

1. לפני הכל – בחרו ברופא שיניים טוב:

לפני שנציג כמה משיטות הטיפול המוצעות בעולם רפואת השיניים, קחו לכם עצה מועילה ביותר: בחרו ברופא שיניים עדין ומתחשב, כזה שיבין אתכם ויעזור לכם להתגבר על הפחד והחרדה הדנטלית. התעניינו בקרב חבריכם באשר לרופא השיניים, לאדיבותו ולמקצועיותו. בררו ככל האפשר על הצוות במרפאה, וזכרו: ידע זה כוח.

2. הרדמה מקומית באמצעות WAND 

הפחד מזריקת ההרדמה הינו אחד הפחדים המאיימים ביותר בטיפול שיניים. מכשיר ה-WAND מאפשר לרופא השיניים לבצע הרדמה מקומית כמעט ללא תחושת כאב. מכשיר ה- WAND מאפשר לרופא השיניים להזריק את חומר ההרדמה באיטיות רבה. כמו כן, קצה מכשיר ה-WAND דק יותר ומסייע להפחתת תחושת הכאב. בנוסף, שלא כבמזרק הרגיל, ניתן להרדים את השן המטופלת בלבד ואין צורך בהרדמת השפה והלשון.

לצפיה בסרטון לחץ כאן

3. גז צחוק – N2O

גז הצחוק משלב חמצן ותחמוצת החנקן ותורם רבות להרגעת המטופל ולתחושת טשטוש. הטיפול בגז צחוק נפוץ במיוחד בטיפול בילדים, אולם הוא מיועד גם למבוגרים, לבעלי לחץ דם גבוה ולחולים במחלות לב. הגז מוזרם באמצעות מסכה קטנה המולבשת על אף המטופל לאורך הטיפול. תחילת השפעתו מהירה ביותר, כמו גם סיומה.
גז הצחוק בטוח לשימוש, אינו מזיק לסביבה והוא ללא תופעות לוואי. הוא נמצא בשימוש במרפאות שיניים, בחדרי לידה ובאמבולנסים של טיפול נמרץ. לרופא השיניים יש שליטה על היחס שבין שני הגזים, החמצן ותחמוצת החנקן: ככל שעולה ריכוז גז הצחוק בגוף מתחזקת תחושת הרגיעה, הנינוחות והריחוף, ולעתים אף אנלגטיקה; תחושה נוגדת כאבים. עם זאת, המטופל נמצא בשליטה מלאה ובהכרה מלאה.
יש להגיע בצום של 3 שעות לפני השימוש בגז צחוק. תיתכן תחושת בחילה קלה. הטיפול בגז צחוק אינו מומלץ לנשים בהריון ולחולים במחלות ריאה חסימתיות.

4. סדציה

סדציה היא שיטת הרדמה חלקית שמביאה לערפול חושים ולטשטוש ברמות שונות עד להרדמה כללית. עם זאת, המטופל אינו מנותק לחלוטין מהסביבה ומסוגל להגיב ברמה מסוימת. שלב מקדים להרדמה כללית הינו סדציה עמוקה. במהלך סדציה עמוקה, המטופל ישן וניתן להעירו באמצעות גירויים מתאימים. סדציה דורשת מיומנות גבוהה ביותר ומעקב צמוד אחר מערכות הלב והנשימה, ולא יכולה להתבצע על ידי כל רופא.
רופא מרדים מבצע את טיפול הסדציה ביחד עם רופא השיניים. ישנם רופאי שיניים שעברו הכשרה לביצוע סדציה, אולם להבטחת טיפול במצבי חירום יש צורך בשני רופאים ובאחות או סייעת.
הרופא המרדים אחראי על תפקוד מערכות הלב והנשימה של המטופל לפני הניתוח, במהלכו ולאחריו, עד לשלב ההתעוררות. בשל כך, לפני ביצוע טיפול שיניים בהרדמה כללית או בסדציה יש צורך בתחקיר מקיף של המטופל על בריאותו ועל הסיכונים הרפואיים הכרוכים בתהליך.
הטיפול בסדציה מאפשר למטופל לשכב בנינוחות וברוגע בזמן טיפול השיניים, וכך רופא השיניים יכול לבצע את הטיפול ללא הפרעה. לאצבעו של המטופל מחברים מוניטור מיוחד המנטר את רמת החמצן בגוף ואת דפיקות הלב של המטופל על מנת לעקוב אחר השפעת הסדציה.

5. הרדמה מלאה

הרדמה מלאה ניתנת באמצעות עירוי של תרופות לתוך הוריד. המטופל אינו חש כל כאב ומתאושש בתוך מספר שעות מסיום הטיפול. ההרדמה נספגת בשומני הגוף ובמחזור הדם ומפחיתה את רמת הכאב בהשוואה לטיפול זהה ללא הרדמה כללית. עם זאת, בביצוע טיפולי שיניים בהרדמה מלאה אין כל שיתוף פעולה של המטופל עם רופאי השיניים, שכן הוא מורדם לחלוטין. אין לו שליטה על הסביבה, הוא מנותק לחלוטין ואינו מסוגל לבצע פעולות כלל.
לרופא השיניים קל יותר לבצע את הטיפול ולהגיע לתוצאות משביעות רצון בתחום האסתטי כאשר המטופל אקטיבי ופותח את הפה, סוגר אותו ומניע את הלסת והרקמות הרכות מסביב, אולם בטיפול בהרדמה מלאה המטופל מורדם, הרקמות הרכות נפולות, התנועות הטבעיות של הלסת והרקמות הרכות אינן נשלטות והמטופל אינו פעיל.

ולסיום, מספר עצות מועילות להתמודדות עם חרדה דנטלית:

שתפו את רופא השיניים שלכם בתחושותיכם ובחרדה הדנטאלית שכלם. ספרו לו על דאגותיכם, בקשו הסבר על הטיפול הצפוי לכם. ידע הוא כוח! אל תהססו. שאלו כל שאלה העולה בראשכם באשר לטיפול על שלביו השונים.
תחושת הידע תפחית את תחושת החרדה מפני הלא נודע ותסייע לכם להתגבר על הפחד. להתגברות על הפחד מרעש המכשירים, תוכלו להאזין למוזיקה האהובה עליכם. טכניקות הרפיה כיוגה או כנשימה נכונה יכולות לסייע גם הן. כמו בטיפול בילדים, גם כאן אל תמתינו לכאבים שיופיעו. הגיעו לביקורות סדירות אצל רופא השיניים והקפידו על טיפול מונע. בעיות קטנות קלות יותר לטיפול מבעיות גדולות.

ועוד דבר, הדור הבא מושפע ישירות מהתנהגותכם ומתגובותיכם. שידור מצוקות לפני טיפול שיניים מעביר להם את המסר שיש ממה לחשוש מרופא השיניים. השתדלו להעניק להם תחושת רוגע בכל הקשור לרופא השיניים ולביקור במרפאת השיניים. הביאו אותם לביקורות תקופתיות ונסו להעניק להם חוויות חיוביות אצל רופא השיניים. הקפידו על לקסיקון נקי ונעים. ביטויים שליליים כמו "אל תפחד", "זה לא כואב", "זאת רק זריקה" עשויים רק לחזק את החשש שלהם מהביקור ויש להימנע מהם.


לחצו כאן ליצירת קשר ונשמח לתאם לכם ביקור במרפאתינו

צרו קשר
לפרטים נוספים