מרפאת שינייםאסתטיקה דנטליתכתר בסריקה דיגיטלית

כתר בסריקה דיגיטלית

בבואנו לשקם שן שבורה או כזו אחרי טיפול שורש, חסרה או כחלק מתוכנית שיקומית, נשתמש בכתר. תפקיד הכתר הוא לשמש כתחליף לכותרת השן מבחינת המראה והתפקוד.

כדי להתקין כתר על שן או על שתל, נדרש שיתוף פעולה בין רופא השיניים לטכנאי. לאחר הכנת השן לכתר ( השחזה) או לאחר התקנת השתל והמבנה, יש צורך בהעברת הנתונים לגבי גודל וצורת הכתר הנדרשים אל טכנאי השיניים ,כדי שיכין כתר מתאים. העברת הנתונים המקובלת בין מרפאת השיניים למעבדה היא באמצעות לקיחת מידות, כלומר שימוש בכפות מידה המוחדרות לפה המטופל עם חומר סיליקוני. החומר מתקשה וצורת השיניים מוטבעת בו, הטכנאי בתורו יצק גבס ויכין מודל שעליו יבנה את הכתר הנדרש.

השינויים הטכנולוגיים הסובבים אותנו בכל תחומי החיים לא פוסחים גם על עולם רפואת השיניים. המעבר לעידן הדיגיטלי כולל בעצם שני שלבים:

  • CAD- Computer Aided Design
  • CAM – Computer Aided Manufacturing

השלב הראשוני התכנוני,CAD, כולל בעצם שימוש בסורק דיגיטלי ובתוכנה מתקדמים. כבר לפני כ-30 שנים פותח בציריך על-ידי החברה הגרמנית SIRONA הסורק הדנטלי הראשון. עם השנים הפיתוחים הלכו והשתכללו ובמיוחד בשנים האחרונות הפך הסורק הדנטלי, מצד אחד לכלי מתקדם רב עוצמה, ומצד שני לכלי קל לשימוש מרפאתי.

מהו בעצם הסורק הדנטלי? מדובר במצלמה אופטית רבת עוצמה עם תוכנה מתקדמת. הרופא עובר בפה המטופל באמצעות הסורק מעל השיניים. עשרות צילומים נלקחים באופן אוטומטי והתוכנה בונה בהתאם מודל ממוחשב תלת מימדי של פה המטופל. ללא שימוש בחומרי מטבע סיליקוניים, מהיר, קל לשימוש ונוח למטופל ( במיוחד לאלו הרגישים עם רפלקס הקאה מוגבר) והכי חשוב מדויק מאוד.

התוכנה רבת העוצמה מראה מיידית את מודל השיניים על-גבי המסך . אם נדרש תיקון, רופא השיניים יוכל בקלות לראות היכן לתקן ומייד לאחר מכן לסרוק שוב. בצורה זו נחסך כל השלב הקיים בשיטה הקלאסית, בו רק לאחר לקיחת המידה ושליחה לטכנאי ליציקה ניתן להבחין האם יש צורך בתיקונים ומידה חוזרת . מכיוון שבסריקה הדיגיטלית הכל נראה לעין הרופא באופן מיידי וברור, נחסך זמן רב. תוכנת הסורק מאפשרת לאחר מכן לבצע תכנון מדויק של צורת הכתר . מכיוון שהכל דיגיטלי ,תכנון זה יאפשר לייצר כתר בעל התאמה מדויקת למידת השן המטופלת, וכמו כן בעל צורה המתאימה לשיניים סמוכות ונגדיות באופן מדויק להפליא.

לאחר שלבי הסריקה והתכנון הממוחשב, המידע עובר בצורה דיגיטלית לשלב הייצור הממוחשב – CAM. ייצור הכתרים עובר בעיקרו כיום למחרטות ממוחשבות מתקדמות. ההתקדמות בייצור המחרטות הממוחשבות לצד התמורות, שחלו בשנים האחרונות בתחום החומרים מהם ניתן לייצר כתרים לשיניים, מובילות אותנו ליכולות חדשות. חומרים כמו זירקוניה או חרסינות מחוזקות כדוגמת 'EMAX שנחרטים בצורה ממוחשבת לצורת כתר, מאפשרים לנו לייצר כתרים אסתטיים וחזקים לכל שן בפה שנרצה ( כתרי "כל חרסינה" – כתרים ללא מתכת בכלל).

לסיכום, הסורק הדנטלי הדיגיטלי יחד עם המחרטות הממוחשבות והחומרים החדשים מאפשרים לנו לייצר בתוך זמן קצר כתרים בעלי דיוק גבוה, רמת אסתטיקה גבוהה ונוחות ללא חומרי מטבע.

מאמר בנושא מילואת חרסינה / סתימת חרסינה

מאמר בנושא סורק דנטלי
צרו קשר
לפרטים נוספים