מרפאת שינייםאסתטיקה דנטליתכתמים לבנים בשיניים

כתמים לבנים בשיניים

כתמים לבנים וציפוי חרסינה- מרפאת שיניים דר' ג'רי כהן
החיוך יכול להיות מושלם אבל כתם אחד לבן בשיניים עלול לקלקל את כל החגיגה.


מה הם אותם כתמים לבנים בשיניים?


הכתמים מעידים על בעיה מקומית בהתפתחות זגוגית השן ( אמאייל). הכתם יכול להופיע בצורות שונות כנקודה אחת או יותר על גבי השן או בצורת פסים. לעיתים מספר שיניים מעורבות. הצבע השונה של הכתם ( לבן גירי בוהק ולעיתים צהוב/חום) נובע מהפרעה מקומית בהסתיידות זגוגית השן. עומק ומיקום הכתם משתנה.

סובלים מכתמים לבנים בשיניים? בואו להיבדק במרפאתינו!
התקשרו לטלפון 03-5015301 או השאירו פרטים

הגורמים להופעת כתמים לבנים בשיניים:


על מנת להבין מה הגורמים אשר משפיעים על הופעת כתמים לבנים, יש צורך להבחין בין בין כתמים שהיו שם "מאז ומעולם", קרי מיום בקיעתה, לבין כתמים שנוצרו בשלב מאוחר יותר.

הגורמים להיווצרות כתמים לבנים בשיניים מיום בקיעת השן:

  1. חבלה בשיניים חלביות עשויה להשפיע על התפתחות זגוגית השן שעדיין לא בקעה. 
  2. פלואורוזיס (פלואוריד) ידוע כמחזק את זגוגית השן. נבחין בין פלואוריד הניתן כטיפול מקומי לדוגמא פלואוריד הנמצא במשחת השיניים, לבין פלואוריד הניתן כטיפול סיסטמי לדוגמא מי שתייה מופלרים או טיפות פלואוריד שנתנו בעבר לתינוקות. פלואוריד הניתן בצורת בליעה בזמן התפתחות נבטי השיניים חודר לזגוגית ומחזק אותה. כאשר קיימת צריכת פלואוריד מוגברת (לדוגמא בשילוב של מי שתייה מופלרים+ טיפות פלואוריד ו/או ילד הנוהג לבלוע את משחת השיניים), כתמים לבנים/חומים עלולים להופיע על גבי השיניים.
  3. מחלות התפתחותיות הפוגעות במבנה זגוגית השן.

לא תמיד ניתן לדעת מהי הסיבה להיווצרות הכתמים ש"נולדו" עם השן , אבל ניתן להעריך בצורה גסה באיזה גיל הייתה הפגיעה בהתפתחות זגוגית השן לפי מיקום הכתמים ( כמו שכבות גיאולוגיות בסלע).

הגורמים להיווצרות כתמים לבנים מאוחרים בשיניים:

  1. עששת ראשונית - אחת הסיבות הנפוצות להופעת כתמים לבנים מאוחרים. בנגעים עששתיים ראשונים יש ירידה במינרליזצית זגוגית השן והנגע נראה בתחילה בצבע לבן גירי. אם לא נטפל בעששת בזמן היא תחמיר.
  2. כתמים המופיעים לאחר טיפול אורתודנטי – סמכים (" קוביות") וטבעות המודבקים לשיניים במהלך טיפול אורתודנטי מונעים מאותו אזור בזגוגית השן להיות חשוף לרוק ולתהליכי שחלוף המינרלים ( רה-מינרליזציה). כמו כן, האזורים הללו הופכים, במידה ולא מקפידים כיאות על גהות הפה, למוקדי מצבור של רובד חיידקים. לכן, לאחר הורדת הסמכים עלולים להבחין בכתמים לבנים באותם אזורים.

כיצד מטפלים?

תחילה, יש צורך לאבחן את הכתם והסיבה להיווצרותו. כתמים שנוצרו בשלבים מאוחרים שונים מכתמים שנוצרו טרם בקיעת השן ולכן ההתייחסות אליהם צריכה להיות באופן שונה.
הדרך הטובה ביותר לטפל בכתמים מאוחרים היא כמובן למנוע את היווצרותם מלכתחילה. שמירה על היגיינת הפה וביקור סדיר אצל השיננית ומרפאת השיניים יעזרו למנוע את הכתמים המעידים על עששת התחלתית. אם יזוהה כתם כעששת התחלתית, ניתן לטפל בו קודם כל באמצעים שמרניים כמו הנחת פלואוריד מקומית, שיפור היגיינת הפה ושימוש בתכשיר הנקרא TOOTH MOUSSE ( חברת GC).
המוס הוא בעצם משחה המכילה חלבון חלב פרה , קזאין, ומינרלים חשובים לזגוגית השן. הקזאין נדבק לשן וכך המינרלים זמינים יותר לזגוגית השן לצורך שחלוף ,רה- מינרליזציה.

גם במהלך טיפולי יישור שיניים, חשוב מאוד להקפיד על הגיינת הפה וביקור סדיר אצל השיננית. כמו כן ניתן להשתמש במשחת המוס כטיפול מונע.
כתם שנוצר טרם בקיעת השן בדרך כלל אינו דורש טיפול אלא אם כן מופיע באזורים קדמיים ומהווה מטרד אסתטי. אחת הדרכים לסילוק כתם לבן שכזה היא בשיטת מיקרואברזיה. שיטה זו יחסית שמרנית לסילוק הכתמים הלבנים מהשיניים על ידי בעצם "שפשוף" עדין והסרתם.

במקרים מסוימים התהליך יושלם באמצעות הלבנת שיניים. חשוב להדגיש, כי אם מבצעים הלבנת שיניים, כאשר יש כתמים לבנים שלא טופלו קודם לכן, התוצאה עלולה דווקא להבליט את הכתמים, ולכן חשוב לקבוע את דרך הטיפול המתאימה.
במקרים בהם הטיפול באמצעות מיקרואברזיה לא העלים את הכתם לגמרי ומהווה מטרד אסתטי בעיניי המתרפא, ניתן למסך את הכתם באמצעות סתימה לבנה או באמצעות ציפוי השן כולה, למינייט.

טיפול בכתמים לבנים בשיניים

הסרת כתמים לבנים בשיניים

צרו קשר
לפרטים נוספים